Zdaniem Agaty Bujnik, kierowniczki zespołu diagnostyczno-konsultacyjnego „Badabada”, wakacje to doskonała okazja do monitorowania rozwoju dziecka pod kątem jego umiejętności, a także trudności. Jedną z ważnych umiejętności, które należy obserwować, jest dzielenie wspólnego pola uwagi.

- Dziecko w wieku 12 miesięcy na pytanie typu „gdzie jest piesek?” powinno wskazać wzrokiem lub palcem siedzącego obok czworonoga. W czasie odwiedzania nowych miejsc dzieci również dzielą się zainteresowaniem wskazując zauważone przedmioty, nawet te znajdujące się w większej odległości lub dla nich niedostępne (np.: pokazują zwierzęta, płynący statek, latawiec na niebie). Ważne jest obserwowanie, czy dziecko potrafi pokazać palcem przedmiot, który go zainteresował i czy przenosi wzrok z obiektu na osobę, której pokazuje ten obiekt, sprawdzając czy ona również go widzi. Większość 30-miesięcznych maluchów powinno opanować już umiejętność wskazywania palcem obiektów swojego zainteresowania oraz słownego przywoływania uwagi rodzica i komentowania tego, co zauważyło. Brak lub wycofanie się z tych umiejętności powinno zaniepokoić rodziców i skłonić ich do konsultacji ze specjalistą.

- Na www.badabada.pl znajdziemy przede wszystkim test M-CHAT-R, który został stworzony w celu oceny ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu – tłumaczy Marek Łyskawa, koordynator „Badabada” Programu Wczesnego Wykrywania Autyzmu. - Narzędzie to, przeznaczone jest dla dzieci od 16 do 30 miesiąca życia, a co najważniejsze rodzic może skorzystać z niego samodzielnie! Na stronie rodzice znajdą także wskazówki dotyczące sposobu monitorowania rozwoju niemowląt do 6 miesiąca życia, pomoce do zabawy z dziećmi, czy książki na temat ich rozwoju.

Back to Top