Uniwersytet La Trobe z Melbourne, z którego wywodzą się narzędzia przesiewowe do wykrywania zaburzeń ze spektrum autyzmu SACS-R, stworzył przy udziale dr Josephine Barbaro bezpłatną aplikację przeznaczoną dla rodziców, którzy chcą sprawdzić rozwój zachowań społecznych i komunikacyjnych u swoich dzieci. Aplikacja o nazwie "ASDetect" dostępna jest na urządzenia mobilne z systemami iOS lub Android.

Fundacja SYNAPSIS i Centrum Adesse, w porozumieniu z autorkami narzędzi SACS-R, pracują już nad wersją aplikacji przystosowaną do warunków polskich. W międzyczasie zachęcamy osoby posługujące się językiem angielskim do skorzystania z oryginalnej wersji aplikacji. Należy jednak pamiętać, że informacje, które otrzymają Państwo po wykonaniu badania, będą się odnosić do warunków australijskich.

Na stronie Programu Badabada znajdą Państwo listę certyfikowanych specjalistów, którzy bezpłatnie wykonują badanie narzędziami SACS-R i określają, czy Państwa dziecko jest w grupie ryzyka zaburzeń społecznych i komunikacyjnych. 

Gratulujemy zespołowi prof. Dissanayake z Uniwersytetu La Trobe!

Fot. www.asdetect.org

Back to Top